تبلیغات
Gunesh - یک راز درباره هدفمندی یارانه ها برملا شد ؟!!!
Gunesh
فضیلت انسان در نگهداشتن حدوسط میان افراط و تفریط است . ارسطو

javahermarket

بازدید : مرتبه
تاریخ : سه شنبه 16 فروردین 1390
وزیر اقتصاد گفت: دقیقا زمانی كه ما به این جمع بندی رسیدیم كه قانون هدفمندی در مهر و آبان 89 به اجرا درآید، مورد یك حمله مدیریت شده در بازار ارز قرار گرفتیم كه گرچه بازار را با تلاطم مواجه كرد ولی خود منشا خیر شد تا به جمع آوری بخشی از نقدینگی موجود در جامعه اقدام كنیم.
 


به گزارش خبرگزاری فارس، سید شمس الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی در دیدار نوروزی و جلسه خود با معاونان ، مدیران كل ستادی وزارت امور اقتصادی و دارایی، روسای سازمانهای امور اقتصادی استانها، مدیران مالیاتی، مالی و گمرك با مثبت ارزیابی كردن فعالیتهای سال 1389 و تقدیر از حركتهای صورت گرفته و با بیان اینكه سال گذشته، سال منتج به رحمت بوده، به نامگذاری سال 1390 به نام سال جهاد اقتصادی اشاره كرد و افزود: مهمترین معنای اطلاق نام جهاد اقتصادی به سال 1390، این است كه طی سالهای اخیر، حوزه اقتصاد و اصلاحات اقتصادی مورد تأكید بیشتری قرار گرفته است.

وی با بیان اینكه جهاد اقتصادی، یك تلاش عالی و معنوی با چشم داشت معنوی است گفت: این جهاد به انسان، گذشت، انگیزه تحول و حس همكاری بیشتر اعطا می كند.

حسینی با بیان اینكه پیام اصلی قانون سیاستهای كلی اصل 44، متحول كردن شیوه اداره امور اقتصادی كشور است، به روند تصویب قانون سیاستهای كلی اصل 44 قانون اساسی پس از ابلاغیه مقام معظم رهبری طی سالهای 84 و 85 و اجرای آن از سال 1387 اشاره كرد و اظهارداشت: تصویب افق چشم انداز و تعریف مبانی كلان توسط سیاستهای كلی اصل 44 قانون اساسی برای آن، به ارائه تصویری آرمانی ولی غیربلند پروازانه از جایگاه برتر ایران به لحاظ علمی و فناوری در منطقه در سال 1404 اقدام كرد كه دستیابی به آن به یك برنامه ریزی نیاز داشت.

طراحی برنامه تحول اقتصادی به همین منظور و با این هدف انجام شد كه امكان دست یابی به اهداف چشم انداز و طی فاصله تا آن را با سلامت و شتاب بیشتر فراهم كند.

وی با تأكید بر اینكه امسال قرار است سرعت و قدرت حركت به سوی تحقق اهداف چشم انداز افزایش یابد، افزایش سرعت در افق بهبود و اصلاحات اقتصادی و نیز افزایش امنیت آن را یك ضرورت در سال جدید برشمرد و بر لزوم مدیریت صحیح منابع و مصارف به عنوان یك محور و اصل در سیاستهای اقتصادی تأكید كرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی محبوس كردن سرمایه ها را به منزله پایین آوردن بهره وری دانست و افزود: باید تلاش كرد تا ضمن پرهیز از محبوس كردن سرمایه، به شناسایی به اصطلاح طلاهای خاك گرفته یا همان سرمایه های محبوس شده اقدام كرد و از آنها بهره گرفت.

وی با اشاره به ایجاد موزه اسناد و اوراق بهادار گفت: بسیاری از اسناد جاگیر و غیرقابل استفاده خزانه داری كشور، پس از مذاكره با مركز اسناد انقلاب اسلامی، قرار است به صورت یك موزه در آیند و همین اسناد به ظاهر جاگیر پشت كمدها و اتاقهای دربسته، به یك ثروت ملی تبدیل شوند.

در تلاش هستیم این موزه، از اسناد و اوراق بهادار موجود در سازمانهای مختلف كه دارای قدمتی بالای 100 باشند، شكل گیرد.

* 5 محور در تجهیز منابع

حسینی با تأكید بر اینكه مدیران عامل بانكها ، بیمه ها و... باید برای تجهیز منابع كمك كنند به 5 محور در این خصوص اشاره كرد كه عبارتند از: بانك، بیمه، بورس، منابع مالی خارجی و خزانه داری به مفهوم عام.

وی با بیان اینكه امسال باید با دو قانون بودجه فعالیت كرد افزود: در شرایطی كه بودجه 1389 برای دو ماه و بودجه 1390 برای 10 ماه تصویب شده، نیاز به مدیریت صحیح بوده و لازم است تا ضمن رعایت نظم و انضباط به شفافیت در فعالیتها اقدام كرد.

* ناكامی قدرتهای بزرگ در فلج كردن اقتصادی ایران

وزیر امور اقتصاد و دارایی با بیان اینكه سال گذشته از همان ماههای ابتدایی همزمان بود با تصویب قطعنامه 1929 علیه ایران توسط تعدادی از كشورها كه سازمان ملل را ابزار كار خود كرده بودند افزود: این كشورها با تصویب این قطعنامه به دنبال فلج كردن اقتصاد ایران از منظر اقتصاد و معیشت بودند كه به اذعان خودشان در ماههای پایانی سال 1389، در این توطئه از طریق تحریم، به نتیجه نرسیدند.

وی به آمار اقتصادی كشور در شرایط تحریم اشاره كرد و افزود: صادرات غیر نفتی كشور (بدون در نظر گرفتن خدمات) از مرز 32 میلیارد گذشت و به 32 میلیارد و 600 میلیون دلار نزدیك شد.

همچنین واردات به 64 میلیارد دلار بالغ شد. حجم ترانزیت به مرز 10 میلیون تن رسید و سرمایه گذاری خارجی طی 11 ماه به 2 میلیارد و 800 میلیون دلار در سال 89 بالغ شد.

حسینی همچنین به شاخصهای كل بورس و اوراق بهادار اشاره كرد كه در سال گذشته دارای 86 درصد رشد بوده است.

وی با بیان اینكه به محض اخذ مجوز اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، این قطعنامه صادر شد گفت: این یك تصادف نبوده و هنگام اجرای قانون نیز به این مساله بیشتر پی برده شد. همه این تلاشها برای این بود كه دولت در انجام یك طرح بزرگ اقتصادی منصرف شود كه چنین نشد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: دقیقا زمانی كه ما به این جمع بندی رسیدیم كه قانون هدفمندی در مهر و آبان 89 به اجرا درآید، مورد یك حمله مدیریت شده در بازار ارز قرار گرفتیم كه گرچه بازار را با تلاطم مواجه كرد ولی خود منشا خیر شد تا به جمع آوری بخشی از نقدینگی موجود در جامعه اقدام كنیم.

وی لطف خدا، همت یكایك مسئولان و درایت مردم را در انجام موفق قانون هدفمندی یارانه ها موثر دانست و افزود: حركتها و اصلاحات خوبی در حوزه های مختلف اقتصادی ایجاد شده كه از جمله آنها در حوزه گمرك كاهش زمان ترخیص كالا از یك هفته به یك نیم روز، رساندن لایحه گمركی تا در دستور كار صحن قرار گرفتن در مجلس، گمرك وب بنیان و...، در حوزه مالیاتی، اجرای موفق قانون مالیات بر ارزش افزوده با اتكا به تنویر افكار عمومی، در سازمان سرمایه گذاری جذب سرمایه در شرایط تحریم، در بازار سرمایه رسیدن ارزش روز بازار سهام تا پایان سال به 105 هزار میلیارد تومان و... بوده است.
طبقه بندی: حوادث روز، 

javahermarket

ارسال توسط karim firouzi
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

javahermarket

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

کلیپ موبایل

دانلود فیلم

نرم افزار موبایل

قائم پرس