تبلیغات
Gunesh - لیلا؛ حاکم فاسد «کارتاژ» به روایت تصویر
Gunesh
فضیلت انسان در نگهداشتن حدوسط میان افراط و تفریط است . ارسطو

javahermarket

بازدید : مرتبه
تاریخ : سه شنبه 16 فروردین 1390

دو نویسنده فرانسوی معتقدند، لیلی طرابلسی همسر زین العابدین بن علی رئیس جمهور مخلوع تونس یكی از اصلی ترین مهره‌های فساد اقتصادی این كشور بوده است. نام لیلی طرابلسی همسر زین العابدین بن علی رئیس جمهور مخلوع تونس در جریان انقلاب این كشور و سپس فرار خاندان حاكم آن، به نامی آشنا تبدیل شد.

به گزارش ایرنا، در نخستین روز از فرار خانواده بن علی منابع خبری گزارش دادند، همسر رئیس جمهور مخلوع تونس به هنگام فرار از این كشور یك و نیم تن طلا با خود خارج كرده است.

براین اساس طرابلسی در روزهای واپسین حكومت بن علی برای اخذ سكه‌های طلا به بانك مركزی تونس رفته بود و به نظر می‌رسد وی به هنگام فرار از كشور یك و نیم تن طلا به ارزش 45 میلیون یورو (60 میلیون دلار) خارج كرده است.

«نیكولا پو و كاترین گراسیه» دو نویسنده و روزنامه‌نگار فرانسوی هستند كه زندگی سیاسی اقتصادی لیلی طرابلسی را در اثری تحت عنوان «حاكم كارتاژ» به رشته تحریر درآورند. 

.


نویسندگان در «حاكم كارتاژ» ضمن معرفی لیلی طرابلسی، نقش وی و خانواده اش را در حكومت تونس مورد بررسی قرار دادند.

این كتاب كه 9 فصل دارد، به هنگام انتشار در سال 2009 در فرانسه با استقبال خوانندگان همراه شد. البته انتشار و راه یابی این كتاب به بازارهای تونس ممنوع بود، اما پس از سقوط بن علی، حاكم كارتاژ در ویترین كتاب فروشیهای شهرهای مختلف تونس قرار گرفت.

صعود لیلی طرابلسی در حكومت تونس، وزش نسیم تغییر در نظام بن علی، زندگی دشوار در قصر كارتاژ، بلحسن طرابلسی معاون بن علی، عماد الطرابلسی، لیلی مدیر مدرسه پاستور، صخر المطیری وارث احتمالی و معجزه اقتصادی، عناوین فصل‌های مختلف این كتاب است.

«كاترین و نیكولا» در كتاب خود بر مستنداتی تاكید دارند كه حاكی است: لیلی در سالهای اخیر در چارچوب پرو‍ژه سرقت ثروت‌های تونس كه عنوان فرعی این كتاب است، نقش اساسی و سرنوشت سازی در اداره امور این كشور ایفا كرد به گونه‌ای كه بنابر اقوال بسیاری از منابع نزدیك به قصر كارتاژ( كاخ ریاست جمهور مخلوع)، او با تكیه بر افراد خانواده اش كوشید تا در پرتو حكومت رو به فرسایش، خود را به حاكم اصلی كشور تبدیل كند.
نكته قابل توجه این است كه پیش بینی نویسندگان دو سال بعد - 2011- درست ازآب درآمد. آنها درسال 2009 برآورد كرده بودند كه تمام معیارهای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی تونس به خط قرمز و نقطه هشدار و خطرناك رسیده كه گریبان حاكمان این كشور را خواهد گرفت.

به گفته نویسندگان این درحالی بود كه بن علی و اطرافیانش بیش از پیش به دنبال كسب ثروت بوده و در سركوب هر نوع اعتراضی تردید نمی‌كردند.

لیلی طرابلسی كه بود؟

لیلی، دختر خانواده‌ای فقیر بود كه پدرش به شغل فروش خشكبار اشتغال داشت و مادرش نیز زن خانه داری با 11 فرزند بود. وی در آغاز جوانی در سالن آرایشگاه زنانه مشغول به كار شد. پس از مدتی در یك آژانس مسافرتی مشغول بود و نخستین بار در سال 1975 ازدواج كرد كه سه سال بعد منجر به طلاق شد.

لیلی از این برهه وارد تجارت قاچاق شد و تبادل كالاهای قاچاق بین پاریس و رم را مدیریت می‌كرد، تا جایی كه یك بار بازداشت و گذرنامه اش توقیف شد. وی برای رهایی خود از یكی از افراد با نفوذ كمك خواست و در همان زمان بود كه با زین العابدین بن علی كه از دسامبر سال 1977 تا آوریل 1980مدیر نهادی امنیتی بود دیدار كرد. حوادث شهر قفصه نیز در سال 1980 رخ داد. بن علی بن علی به دلیل كوتاهی در مسوولیت خود در این حوادث، از سمتش بركنار و به عنوان سفیر لهستان منصوب شد.

درمجموع نویسندگان فرانسوی كتاب حاكم كارتاژ معتقدند: لیلی درعرصه فعالیت‌های سیاسی و اقتصادی تونس، زنی طمع كار و سودجو بود.

فساد اخلاقی و اقتصادی برادران طرابلسی

براساس مستندات فصل، بلحسن طرابلسی معاون بن علی بلحسن برادر بزرگ لیلی، شركت هواپیمایی تونس را در اختیار گرفت و آن را «شركت هواپیمایی كارتاژ» نامید.

اقدامی كه سبب شد وی را به قطب اصلی كارهای مالی خانواده طرابلسی تبدیل كند.

نویسندگان فرانسوی این كتاب براین باورند كه قدرت گرفتن لیلا در حكومت تونس سبب رشد خانواده وی شد. یكی دیگر از برادران لیلی كه عكاس دوره گردی بود، خیلی زود به تاجر بزرگی در این كشور تبدیل شد و سه پسرش به ویژه «معز و عماد» كه لیلی آنان را بسیار دوست می‌داشت به مسند و قدرت رسیدند.

در این كتاب از عماد به عنوان تاجری كه شخصیت مبتذلی دارد یاد شده است؛ كسی كه در تحقیر دیگران تردیدی نمی‌كرد تا آنجا كه درگفتگو با یك روزنامه نگار تونسی بسیاری از هموطنان خود را مورد توهین آشكار قرار داد.

نزدیكان وی گفته‌اند كه عماد به استفاده از ماشین‌های سرقتی علاقه داشت. به عنوان نمونه وی همواره از یك مرسدس كه از شهر مارسل فرانسه در سال 2005 ربوده شده بود، استفاده می‌كرد.

 

علاوه براین، ماجراجویی عماد در سرقت دو قایق بادبانی از فرانسه سرو صدای زیادی به پا كرد كه لیلی تلاش زیادی كرد تا او را از پیگرد قانونی فرانسه در امان دارد. از همین رو وی از همسرش - بن علی- خواست تا تمام تلاشش را برای آسیب نرسیدن به عماد به كار گیرد. سرانجام با فشار و نفوذ دیپلماتیك و حقوقی لیلی در اوت 2009 عماد و معز طرابلسی از محاكمه در فرانسه نجات یافتند و قرار شد این دو در تونس محاكمه شوند كه البته این محكمه هیچگاه برپا نشد.

معرفی نویسندگان «حاكم كارتاژ»

«نیكولا پو» یكی از نویسندگان كتاب «حاكم كارتاژ» خبرنگار «مجله لوكنر انشنه» بود كه به اخبار جهان عرب توجه زیادی داشت. ازدیگر تالیفات او «پاریس، پایتخت عربی و دوست ما، بن علی» است.

كاترین گراسیه نیز نویسنده دوم كتاب هم روزنامه نگار مجله مذكور است كه در بخش بین الملل آن كار می‌كند و به همراه «نیكولا پو» كتاب دیگری را تحت عنوان «هنگامی كه اسلامگراها به حاكمیت مغرب می‌رسند» به رشته تحریر درآورده است.

این دو اطلاعات زیادی درخصوص رفتارهای خانواده طرابلسی فاش كردند كه از سرقت یك قایق بادبانی متعلق به كارمند سرشناس بانك فرانسه تا تلاش‌های خانواه لیلی برای تسلط منابع بزرگ اقتصاد تونس را شامل می‌شود. اقداماتی كه به اعتقاد نویسندگان كتاب همگی در پی رواج فساد، غارت ثروت عمومی و كوته فكری سران تونس انجام گرفت.
طبقه بندی: حوادث روز، 

javahermarket

ارسال توسط karim firouzi
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

javahermarket

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

کلیپ موبایل

دانلود فیلم

نرم افزار موبایل

قائم پرس